2010.10.04. 20:57, Dannamarifanclub
Szép estét mindenkinek.
Felkerült az oldalra 6 db új ikon


Valamint 2 db új vignetta


Az új extrák mellett,új hír is van,Annamari új albumával kapcsolatosan.
ÚJ ALBUM RÉGI VÁGYAKBÓL
Interjú a Kanadában turnézó Dancs Annamari erdélyi énekesnővel
A pop és az operett világa után Dancs Annamari új műfajjal próbálkozik. A nemrégiben megjelent Erdély és nosztalgia című tizedik albuma népdalfeldolgozásokat és sanzonokat tartalmaz. A legutóbb Kanadában turnézó énekesnővel hazautazása előtt készítettünk e-mail-interjút.
Hogyan zajlott az Erdély és nosztalgia című albumának bemutató turnéja?
– Nagyon szép emlékekkel térünk haza Kanadából. Fél év leforgása alatt másodszor jártam itt, de ismét fantasztikus élmény volt. Az egy hónap alatt kilenc koncertem volt; Torontóban, Ottawában, Niagara Falls-on, Windsorban, Brantfordban, Kitchenerben, Edmontonban és Calgaryben léptem fel. Mindenütt lelkes magyarság fogadott, nem beszélve arról, hogy ismerőssel vagy távoli rokonnal mindenütt találkoztunk – hisz kicsi a világ.
Meghallgattam az új albumának dalait, és olvasom a bemutatóját is: „megmaradás, magyarság, népdalfeldolgozás, sanzon, ’30-as ’40-es évek dalai”. Ez egy új Annamari?
– Én inkább úgy fogalmaznék, hogy egy új rész az egyéniségemből, a rég dédelgetett vágyaimból. Ez a lemez első ránézésre lehet hogy eklektikusnak tűnik, de olyan dalok vannak rajta, amelyek már régóta szerepelnek a repertoáromban, de még nem kerültek lemezre, másrészt pedig már rég el szeretném énekelni őket, de meg nem voltam rájuk „megérve”.
A lemezt három részre bontottuk, így jobban átlátható a mondanivalója: a szülőföld szeretete, a szív és a lelek dalai, valamint dalok a barátságról.
Egy nosztalgia- vagy népdalt át lehet hitelesen örökíteni a mába?
– Emlékezni mindig jó – bár néha fájdalmas is, a népdal és a hagyomány pedig örök. A nosztalgia- és a népdalt egyaránt át lehet ültetni mai hangzásba, mindkettőt meg lehet szólaltatni modernebb hangszínekkel – a fiatalság is meg kell ismerje ezeket a dalokat. Ezek a dalok nem véletlenül maradtak fenn az utókornak, még ma is van mondanivalójuk. Ott vannak például a Karády-dalok, amelyekben a női érzés minden árnyalata benne van: a szeretet, a gyűlölet, a vágyakozás, az elmúlás.
Kinek készült az új album? Az erdélyi magyaroknak, vagy a külföldön élő elszármazottaknak?
– Mindenkinek. Ez egy olyan hanganyag, amely egyaránt sokatmondó az itthon és a külföldön élőknek. A szülőföld szeretete nem szégyen – büszkék kell lennünk a származásunkra. Bennem ez egyre jobban tudatosul, és bárhol járok a nagyvilágban, mindig elmondom, hogy „Én székely vagyok!”
Milyen kritikákkal illették az „új Annamarit” a szakemberek vagy a hallgatók?
– Többen is úgy fogalmaztak, hogy felnőttem. Volt olyan, aki kijelentette: „Ez egy érett lemez egy érett énekesnőtől”. Nem mondom azt, hogy a pop-dalokat nem szeretem, de az operett által egy új világba leptem, amelyben sok újat tanultam, tapasztaltam.
Hogyan illeszkedik az Erdélyről szóló új album, a Háromszék utazó kulturális nagykövete titulushoz?
– Nem azért vannak Erdélyről szóló dalok a lemezen, mert Háromszék utazó kulturális nagykövete vagyok. Én azelőtt is ragaszkodtam a szülőföldemhez, még mielőtt ezt a megtisztelő címet kaptam volna. Itt egyszerűen arról van szó, hogy a sok utazás, turnézás után valóban Erdély, Háromszék az a hely, ahol megnyugszom, ahova jó hazatérni, ahol a családom él. Szép a világ, minden egyes út tele van újdonsággal, de az igazi érték az, amikor hazatérsz, és átölelheted a szeretteidet!
A pop-, operett- vagy a nosztalgiadalok állnak közelebb az ön szívéhez?
– Nehéz kérdés... mindhárom! A pop azért, mert általa nagyon sokat tapasztaltam, annak köszönhetem 14 éves szakmai hátterem – ezt a tudást egyik konzervatóriumban sem adják át. Nekem ez volt az életiskola. Az operett egy nagy szerelem, amely által teljesen átszellemülök. Egyszerűen imádom. A nosztalgiadalok meg olyan érzéseket váltanak ki belőlem és a hallgatóságból, amelyeket más dalok nem.
Koncertjein hogyan egyezteti össze a pop-, operett- és nosztalgiadalokat? Mire van ma nagyobb igény?
– Különválasztjuk őket: van csak pop-koncert, ekkor táncosokkal lépek fel, ide azért belefér még a nosztalgia is. Az operettet külön műsorként adjuk elő, ez más közönségnek szól, mint a pop – de természetesen egyik nem zárja ki a másikat, a fiatalok is ugyanúgy szeretik az operettet, mint az idősek.
Rengeteget dolgozik: operett-előadások Bukarestben és Budapesten, koncertturné, új album készítése. Hogy bírja ezt az ütemet?
– Bírom, mert nagyon szeretem a munkám. Amikor szívvel-lélekkel csinálsz valamit, akkor nem veszed észre a fáradtságot. A kanadai út után pihenek három napot, majd Bukarestben lépek fel a Marica Grófnőben. Újabb három nap szünet, és indulok Budapestre, ugyanis kezdődnek a próbák a Budapesti Operettszínházban – alig egy hét próba és debütálok. Aztán ismét Bukarest, majd egy izraeli turnéra készülök. Szóval tényleg nincs megállás. De ez így jó.
Szerző: Kovács Zsolt, Magyar Szó, 2010. 09.27.